buy diflucan online, maybe this, buy #yadkdhjf no prescription, generic amoxicillin no prescription australia, buy diflucan online, celebrex, sale of lisinopril online

50 ton makulatury w III edycji akcji 'Drzewko za makulaturę'

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez papieru. Jest on obecny niemal w każdej dziedzinie życia. Korzystamy z niego od narodzin do starości. Na papierze piszemy, służy jako izolator, chroni produkty przed zepsuciem oraz w czasie transportu, czy jako filtr służy przygotowaniu kawy i herbaty. Na każdym kroku towarzyszą nam książki, gazety, czasopisma, ulotki i druki. Trudno wyobrazić sobie życie bez papierów higienicznych: papieru toaletowego, pampersów, chusteczek higienicznych czy serwetek.

 

Zużycie art. 'papierowych' stale wzrasta, a ludzkość daleka jest od stylu życia szanującego zasoby naturalne. Co piąte ścięte na świecie drzewo trafia do fabryki papieru, a siedemnaście ze stu zużytych do produkcji papieru drzew pochodzi z pierwotnych puszcz. Papiernictwo należy do największych eksploatatorów wody, dodatkowo do produkcji 1 tony papieru zużywa się tyle samo energii, ile przy produkcji tony stali. Jednocześnie papier jest wzorcowym przykładem materiału wielokrotnego użycia.

 

Trzy kroki na zmniejszenie zużycia papieru, a tym samym zasobów naturalnych i energii:

 

I.    oszczędzać papier

II.    papier używać sensownie, to znaczy po części używać powtórnie

III.    używać znacznie więcej papieru z makulatury, zwiększać odzysk makulatury, czyli zbierać ten cenny surowiec wtórny

 

I.     Oszczędzać papier

Gazety można dawać innym osobom do czytania lub prenumerować na spółkę z przyjaciółmi, sąsiadami. Książki można wypożyczać, a nie kupować. Pocztę wysyłać drogą elektroniczną,

a nie trzeba wszystkiego drukować, można zapisywać na nośnikach elektronicznych. Na skrzynce pocztowej umieścić napis: 'proszę nie wrzucać druków reklamowych'. Papierowe produkty jednorazowego użytku zastępować produktami wielokrotnego użytku, na przykład: trwałe serwetki, chusteczki, obrusy, oraz filtry do kawy i herbaty zamiast nietrwałych, pudełka na drugie śniadanie zamiast papieru śniadaniowego z pergaminu.

 

II.    Papier używać sensownie, to znaczy po części używać powtórnie

Zeszyty, bloki itp. - używać w całości, a nie wyrzucać po częściowym zapisaniu. Zbierać kartki zapisane po jednej stronie i przechowywać w celu powtórnego użycia do szkiców, zapisków na brudno itp. Zbierać resztki papieru i używać jako materiał do prac plastycznych (dobry sposób, gdy ma się dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym), zbierać papier,

w którym zawinięte były prezenty, i używać powtórnie itd.

 

III.    Używać więcej papieru z makulatury, zwiększać odzysk makulatury, czyli zbierać ten cenny surowiec wtórny

Wiele codziennych artykułów papierniczych można kupić w postaci produktu z makulatury. Jest to wskazane ze względów ekologicznych - w ten sposób unika się używania artykułów ze świeżych włókien pochodzących z drewna. Dotyczy to materiałów szkolnych, biurowych, papieru ozdobnego. Szczególnie istotne jest to przy produktach jednorazowego użytku, takich jak: papier toaletowy, papierowe chusteczki higieniczne, ręczniki kuchenne - w tych wypadkach powinno się używać tylko produktów w 100% zrobionych z makulatury.

 

Zwiększenie odzysku makulatury uzyskamy tylko w jeden sposób - zbierając ją i przekazując do punktów zbiórki surowców wtórnych.

Sposobem na ograniczenie ilości makulatury zalegającej w koszach na śmieci mieszkańców Regionu Wielkich Jezior Mazurskich jest organizowana od trzech lat przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w ramach działalności Mazurskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Giżycku - akcja pod hasłem 'Drzewko za makulaturę'. Akcję organizuje Centrum wraz z Nadleśnictwem Giżycko. W akcji może wziąć udział każdy: ten kto zbiera makulaturę systematycznie oraz osoby, które są 'pionierami’ w tej dziedzinie. Uczestnicy akcji za każde 15 kg oddanej makulatury (w określonym terminie wskazanym w regulaminie), mogą otrzymać jedną sadzonkę drzewa lub krzewu ozdobnego liściastego lub iglastego, odpowiedniego do przydomowych ogródków i na większe działki.

 

Korzyści z akcji jest wiele:

- mniej makulatury na składowiskach odpadów

- więcej makulatury trafia do recyklingu

- rośnie udział % makulatury w art. 'papierowych'

- wzbogacenie krajobrazu o nowe drzewa i krzewy

- nowe rośliny to wzrost bioróżnorodności

- posadzone drzewa i krzewy to nowe źródła tlenu niezbędnego do życia.

 

Nie należy zapominać o aspekcie edukacyjnym przedsięwzięcia, w którym biorą udział rodzice z dziećmi i dziadkowie z wnukami. Pamiętajmy, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.

 

W tym roku akcja trwała od 1 czerwca do 20 października. Wzięło w niej udział 50 instytucji (firm, placówek oświatowych) oraz 92 osoby indywidualne.

 

Uczestnicy akcji zebrali łącznie 49 991 kg makulatury.

 

Za zgromadzoną i przekazaną do punktu zbiórki surowców wtórnych makulaturę uczestnicy akcji otrzymali sadzonki krzewów i drzew liściastych oraz iglastych. Przekazanie roślin odbyło się 19 i 20 października przy Izbie Edukacji Przyrodniczo-Leśnej 'Quercus' w Lesie Miejskim w Giżycku. Osoby, które stawiły się po odbiór swoich drzewek musiały przedstawić dokument przekazania makulatury do punktu surowców wtórnych. Łącznie do uczestników akcji trafiło 3050 sadzonek.

 

W ciągu trzech lat mieszkańcom Regionu WJM udało się zebrać 117 ton makulatury (29 t w 2010 r. , 38 t w 2011 r. i 50 t w 2012). Najlepszymi zbieraczami okazali się uczniowie szkół i wychowankowie przedszkoli, którzy chętnie biorą udział w akcji 'czyszcząc' skutecznie zakamarki domów, mieszkań, garaży i piwnic z 'papierowego' tworzywa. Niedoścignionym rekordzistą okazał się Zespół Szkół Nr 1 w Giżycku, którego uczniowie i pracownicy w 2010 r. zebrali 4 tony surowca. Wśród uczestników akcji byli też tacy, którzy przyszli odebrać jedną lub dwie sadzonki. Liczą się chęci i zrozumienie celowości organizowania tego typu przedsięwzięcia. Miejmy nadzieję, że trzy edycje akcji, które już za nami, to początek drogi do 'zysku w odzysku'.

 

Organizatorzy akcji składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom III edycji akcji 'Drzewko za makulaturę', za udział i pro środowiskową postawę, która może być wspaniałym przykładem dla innych, którzy jeszcze nie włączyli się do zbiórki makulatury.

 

Organizatorzy:

Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Giżycku

Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich

Nadleśnictwo Giżycko

przy wsparciu finansowym:

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie

Starostwa Powiatowego w Giżycku

Nadleśnictwa Giżycko

 

 

W materiale wykorzystano informacje zawarte w publikacji 'Zeszyt 6. Cała prawda o odpadach. Makulatura' Wydawca: Fundacja EkoRozwoju, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław, www.fer.org.pl Autorzy tekstów: Helena Duszek, Olga Gawlik, Mariusz Sołtysik, Andrzej Szambelan oraz nauczyciele dolnośląskich placówek oświatowych