|
Akcja "Sprzątania Świata - Polska" 18-20 września 2009
"Pomagajmy Ziemi - codziennie" - to hasło tegorocznej szesnastej już Akcji "Sprzątania Świata - Polska", która odbędzie się w dniach 18-20 września.
Już od kilkunastu lat nasza Fundacja stara się zwrócić uwagę mieszkańcom Regionu Wielkich Jezior Mazurskich i turystom tu wypoczywającym, że udział w jednej tylko akcji
w roku nie wystarczy, aby poprawić stan naszego najbliższego otoczenia. Konieczne jest nabranie codziennych nawyków, które pomogą zachować środowisko w takim stanie,
w jakim byśmy sobie życzyli. Oszczędzanie wody i energii, segregacja odpadów czy robienie zakupów z własną torbą nie jest trudne i pracochłonne. Potrzeba tylko odrobiny dobrej woli,
a podjęte działania dadzą efekt.
Na początek proponujemy przeprowadzenie testu na "EKObywatela". Na stronie głównej, w dziale ciekwostki znajduje się ankieta pt.: "Sprawdź czy jesteś EKObywatelem". Potem wspólnie
z rodziną można zadecydować, jakie działania należy podjąć w pierwszej kolejności, a które ująć w dalszym planie. Pamiętajmy: dbajmy o środowisko na co dzień i zacznijmy już teraz, od dziś. Dajmy dobry przykład sąsiadom, kolegom w szkole czy w pracy. Zysk będzie podwójny: czyste środowisko i nasze czyste sumienie, że robimy to, co do nas należy. Kolejnym krokiem niech będzie udział w Akcji "Sprzątania Świata". Wymiećmy nasze otoczenie ze śmieci i nasze umysły z zakorzenionych stereotypów i zacznijmy pomagać Ziemi codziennie.
Dzieci i młodzież szkolną zapraszamy do udziału w konkursach, które zostały ogłoszone przy okazji Akcji "Sprzątania Świata" tj. konkurs na przeprowadzenie kampanii dotyczącej szkodliwości odpadów niebezpiecznych w szczególności baterii "Bateria zużyta = trucizna ukryta" oraz konkurs na wykonanie prezentacji multimedialnej "Zielona energia = czysta energia". Przypominamy także o trwającym otwartym konkursie plastycznym "Na liściach malowane" (regulaminy konkursów poniżej).
Również w tym roku prosimy sprzątających o składanie sprawozdań z Akcji w postaci wypełnionego formularza sprawozdania (poniżej wzór w formie pliku do pobrania), które należy dostarczyć do Fundacji do dnia 9 października br.
Na koniec gorąco apelujemy do wszystkich uczestników sprzątania o pozostawianie zebranych śmieci wyłącznie w pojemnikach do tego przeznaczonych. Zanim przystąpicie do sprzątania upewnijcie się czy w pobliżu terenu, który zamierzacie posprzątać znajdują się kontenery na odpady. Cóż, że wokół będzie czysto, kiedy pozostawione ze śmieciami worki będą szpeciły otoczenie. Prosimy również placówki oświatowe z terenu miasta Giżycka
o zgłaszanie w biurze Fundacji terenów zaplanowanych do sprzątania. Ułatwi to znacznie koordynację Akcji.
Koordynator Akcji
w Regionie Wielkich Jezior Mazurskich:
Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich
"Bateria zużyta = trucizna ukryta" - konkurs dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
Ważnym problemem do rozwiązania w zakresie gospodarki odpadami jest zapobieganie powstawaniu i unieszkodliwianie odpadów nazywanych popularnie niebezpiecznymi. Stopień szkodliwości tych odpadów jest bardzo różny i zależy on od ich składu chemicznego, rodzaju, cech fizycznych i innych właściwości. Jak wiemy największa masa odpadów niebezpiecznych powstaje w wyniku działalności przemysłu. Ale trzeba pamiętać, że z odpadami niebezpiecznymi mamy kontakt na co dzień, używając pojazdów samochodowych czy też wszelkich urządzeń zasilanych bateriami czy akumulatorkami. Często zdarza się, że zużyte baterie czy akumulatory trafiają razem z odpadami komunalnymi do koszy na śmieci, a powinny być zebrane selektywnie i unieszkodliwione w bezpieczny sposób. Baterie i akumulatory małogabarytowe zużywane są w budownictwie, energetyce, handlu, łączności, transporcie i usługach serwisowych, w służbie zdrowia, w siłach zbrojnych i wszelkiego rodzaju służbach mundurowych, jak również w szkolnictwie oraz
w instytucjach kulturalnych oraz w bardzo dużej mierze w gospodarstwach domowych, gdzie coraz więcej urządzeń i zabawek zasilanych jest różnego rodzaju bateriami. Wszyscy ponosimy więc odpowiedzialność za właściwe postępowanie z bateriami po wykorzystaniu zawartej w nich energii. Żadna zużyta bateria czy akumulator nie powinien trafić do kosza na śmieci! O tym, gdzie i w jaki sposób można pozbyć się zużytych baterii można dowiedzieć się, dzwoniąc do urzędu gminy w miejscu swego zamieszkania lub kontaktując się z firmą, która odbiera takie odpady. Informacje takie znaleźć można także na stronie internetowej REBA Organizacja Odzysku S.A.: www.reba.pl. Chcąc zwrócić uwagę na ten problem Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej przygotowało konkurs dla placówek oświatowych pod hasłem "Bateria zużyta = trucizna ukryta".
Regulamin
- Organizatorem konkursu jest Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej działające przy Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku.
- Celem konkursu jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców Regionu Wielkich Jezior Mazurskich, zwrócenie uwagi na problem szkodliwości odpadów niebezpiecznych w szczególności baterii i akumulatorów.
- W konkursie mogą wziąć udział szkoły podstawowe, gimnazjalne
i ponadgimnazjalne Regionu Wielkich Jezior Mazurskich (placówki z terenu powiatów: giżyckiego, kętrzyńskiego, mrągowskiego, piskiego, węgorzewskiego, m. i gm. Gołdap, gm. Banie Mazurskie, gm. Kowale Oleckie, gm. Stare Juchy oraz gm. Świętajno w powiecie szczycieńskim).
- Aby wziąć udział w konkursie należy:
- zorganizować i przeprowadzić akcję informacyjno-edukacyjną nt. szkodliwości odpadów niebezpiecznych w szczególności zużytych baterii i akumulatorów. Akcja powinna mieć jak najszerszy krąg odbiorców i powinna objąć społeczność lokalną. O zasięgu i przebiegu kampanii decydują uczestnicy konkursu. Wśród elementów kampanii należy ująć między innymi: akcję plakatową i ulotkową oraz sporządzenie mapki gminy, najbliższej okolicy lub miejscowości z zaznaczonymi miejscami gdzie można zostawić zużyte baterie. Mapka powinna być ogólnodostępna w szkole. Prowadzenie zbiórki baterii podczas trwania kampanii nie jest wymagane.
- sporządzić pracę konkursową w postaci sprawozdania. Sprawozdanie powinno zawierać opis przeprowadzonej kampanii (uczestnicy, zasięg, przebieg). Może zawierać także załączniki (np. zdjęcia) jednak musi być wykonana w całości na papierze A4. Nie dopuszcza się do konkursu prac w postaci plików komputerowych lub zawierających załączniki na dyskietkach, płytach lub innych nośnikach.
- Uczestnik konkursu - szkoła może złożyć do konkursu jedną pracę. Nie dopuszcza się możliwości udziału w konkursie uczestników indywidualnych.
- Pracę konkursową - sprawozdanie należy złożyć osobiście lub przesłać pocztą do Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, na adres:
Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, ul. Nowowiejska 4a, 11-500 Giżycko
wraz z wypełnionym zgłoszeniem konkursowym załączonym do regulaminu.
- Konkurs trwa do 30 listopada br. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do końca grudnia br.
- Organizator konkursu prowadzi archiwum, w którym będą przechowywane dokumenty związane z organizacją konkursu oraz prace. Prace będą przechowywane przez okres jednego roku licząc od daty rozstrzygnięcia konkursu. Prace podlegają zwrotowi na wniosek uczestnika konkursu.
- Wyniki konkursu zostaną umieszczone na stronie internetowej Fundacji www.jeziora.com.pl w zakładce "Nowości" oraz zostaną przesłane do szkół pocztą e-mail oraz pocztą tradycyjną.
- W konkursie przewidziano ciekawe i cenne nagrody w postaci pomocy dydaktycznych.
Regulamin konkursu "Zielona energia = czysta energia"
- Organizatorem Konkursu jest Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej działające przy Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku.
- Konkurs jest adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Regionu Wielkich Jezior Mazurskich (szkół z terenu powiatów: giżyckiego, kętrzyńskiego, mrągowskiego, piskiego, węgorzewskiego, m. i gm. Gołdap, gm. Banie Mazurskie,
gm. Kowale Oleckie, gm. Stare Juchy oraz gm. Świętajno w powiecie szczycieńskim).
- Celem konkursu jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców Regionu Wielkich Jezior Mazurskich, a w szczególności zwrócenie uwagi na możliwości pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych oraz znaczenie tych źródeł w życiu
i gospodarce człowieka.
- Zadaniem konkursowym jest wykonanie prezentacji multimedialnej nt. odnawialnych źródeł energii. W prezentacji należy przedstawić: źródła (rodzaje) energii odnawialnej, znaczenie zastosowania alternatywnych źródeł energii dla człowieka i przyrody, możliwości (przykłady) wykorzystania tych źródeł w Polsce.
- Prezentacja może być wykonana indywidualnie przez jednego uczestnika lub też
w zespole max. trzech uczniów. Uczestnik konkursu lub zespół może przedstawić
w konkursie tylko jedną pracę.
- Prezentację należy wykonać w programie Power Point.
- Prace konkursowe (zapisane w formie elektronicznej) należy składać osobiście lub za pośrednictwem poczty w biurze Fundacji: ul. Nowowiejska 4a, 11-500 Giżycko, do dnia 20 listopada 2009 r. Prace nie będą przyjmowane za pośrednictwem poczty e-mail.
- Nośnik z prezentacją należy umieścić w kopercie wraz z wypełnionym zgłoszeniem konkursowym załączonym do regulaminu.
- Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 15 grudnia 2009 r. Wyniki konkursu zostaną umieszczone na stronie internetowej Fundacji www.jeziora.com.pl w zakładce "Nowości" oraz zostaną przesłane do szkół pocztą e-mail oraz pocztą tradycyjną.
- Dostarczone prace nie podlegają zwrotowi. Organizator konkursu prowadzi archiwum, w którym będą przechowywane dokumenty związane z organizacją konkursu oraz prace uczniów. Prace będą przechowywane przez okres jednego roku licząc od daty rozstrzygnięcia konkursu.
- W konkursie przewidziano cenne nagrody: aparaty cyfrowe, odtwarzacze multimedialne, lornetki, albumy i książki o tematyce przyrodniczej.
Sponsorem nagród w konkursach jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Olsztynie
Tereny Giżycka i okolic zarezerwowane do sprzątania:
- Twierdza Boyen - Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Giżycku
- Las Miejski - Zespół Szkół Zawodowych w Giżycku
- Teren między Almaturem a Popówką Dużą - I LO w Giżycku
- Park przy ul. Moniuszki oraz droga w kierunku Krzyża Św. Brunona - Szkoła Podstawowa Nr 4 w Giżycku
- Teren wokół Popówki Małej - Gimnazjum Nr 1 w Giżycku
- Park przy ul. Gdańskiej - Gimnazjum Nr 1 w Giżycku
- Okolice ul. Jeziornej - Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku
- Park oraz cmentarz przy placu targowym - Szkoła Podstawowa Nr 6 w Giżycku
|